İl Müdürümüz Sn.Selim ÇELENK'in "Dünya Çocuk Günü" mesajı

                                             
       
          Aile Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Sn.Selim Çelenk "Dünya Çocuk Günü"  dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Çelenk mesajında şu ifadelere yer verdi.

         "Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNİCEF) 1954 yılında aldığı kararla her yıl Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kutluyoruz.

         Bu özel günü kutlayarak, dünya çocukları arasında ortak duyguların oluşması ve milletlerin barış içinde yaşama özlem ve arzusunun pekişmesi amacına ülkemiz adına katkıda bulunuyoruz.
Çocuklar milletlerin geleceğidir. Çocuklar sevgiye yetişkinlerden daha çok muhtaçtır. Çocukların temel ihtiyaçları anne babaları tarafından titizlikle karşılanmalıdır. Kimsesi olmayan veya anne babası tarafından kimsesizliğe terk edilen çocukların bu ihtiyaçları ise devlet tarafından giderilmelidir. Bu konuda devletler sosyal devlet anlayışının gereğini yerine getirmeli ve çocukların bakım ve eğitimine de çok önem vermelidir.

         Maalesef ki dünyada yaşanan, savaşlar başta olmak üzere, tüm olumsuzlukların en büyük mağduru, bu olumsuzluklarda hiçbir etkisi olmayan masum çocuklardır.
Tüm dünyada son zamanlarda yaşanan zulümlerin ve katliamların en çok kadın ve çocuk ölümlerine sebebiyet verdiğini üzülerek görmekteyiz.

         Türkiye olarak, hem ülkemizdeki ihtiyaç sahibi çocuklara hem de mazlum coğrafyalardaki çocuklara yardım eli uzatarak büyük ülke olmanın gereğini yerine getiriyoruz.
Zira hiçbir ayrım gözetmeksizin çocukların daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak tüm insanlığa düşen önemli bir görevdir.Dünya’da çocuk bayramı kutlayan ilk ülke olmamız, çocuklara verdiğimiz ehemmiyetin ve onlara olan sevgimizin apaçık bir göstergesidir. Bu, millet olarak hepimiz için bir gurur kaynağıdır.Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun bugünü Dünya Çocuk Bayramı ilan etmesinden yıllar önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk, demokrasimizin temeli olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik bayramını, Cumhuriyet çocuklarına armağan etmiştir.

          Bu düşüncelerle; zulmün, yoksulluğun, çocuk işçiliğinin, sosyal adaletsizliğin, eğitim ve sağlık sorunlarının ortadan kalktığı bir dünya kurabilmeyi diliyor, savaş ve çatışma ortamlarında ölen Aylan bebeklerin bir daha insanlık gündemine gelmemesini niyaz ediyorum.
Tüm çocuklarımızın 2 Ekim Dünya Çocuk Gününü kutluyorum."

                                                                                                                                                                                                                                              Selim ÇELENK

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 İl Müdürü